AY KEKLERİNİ HAZIRLAYIN: GÜZ ORTASI BAYRAMI BAŞLIYOR

Çin, Vietnam ve daha nice Güney Asya ülkesinin kutladığı, yeni yıldan sonraki en önemli bayram Güz Ortası (Ay Festivali olarak da bilinir) 24 Eylül’de kutlanacak.

Daha önce Asya Notları kategorisinde yazısını yayınladığımız” Çin’in 24 Solar Dönemi”nde sonbaharın ortasına denk gelen tarihte kutlanan bayram lunar takvimde de 8. ayın 15. günü oluyor. Hasat mevsimine denk gelen festivalin üç güzel geleneği var: Ailenin toplanması, şükranları sunma (hem atalara, hem de hasattan ötürü doğaya) ve dua etme (daha iyi bir gelecek, bir eş, sağlık ve uzun yaşam gibi dilekler).

BİNLERCE YILLIK ÇİN GELENEĞİ: 24 SOLAR DÖNEM

Milattan bin yıl önce varlık göstermiş Shang Hanedanlığı’ndan beri kutlanan festival Tang Hanedanlığı döneminde popüler hale gelmiş. Antik Çin’de Güneş’in erkeği, Ay’ın da kadını temsil ettiği düşünülürmüş. Ay Tanrıçası Chang’e için şükranların sunulduğu bayramda bereketi için de teşekkür edilir.

 

mooncake ile ilgili görsel sonucu

Görsel: TheZongHan

 

Ay keklerinin yenilip, ayın seyredildiği festivalde başta Chang’e sonrasında da diğer tanrılar için tütsüler yakılır. Güney Çin ve Vietnam’da aslan ve ejderha dansları yapılır. Üzerine pinyin denilen bilmecelerin yazıldığı fenerler uçurulur. Yemek masaları yeşim tavşan heykelleri ile süslenir, bu hayvanın Chang’e ile Ay’da yaşadığına inanılmaktadır. Gençlerin romantik dilekler dilediği ve geleneksel oyunların da oynandığı son derece renkli ve keyifli bir festivaldir.

Ekinoks Kore, Japonya, Hindistan, Kamboçya, Laos, Myanmar ve Sri Lanka gibi pek çok ülkede hasat mevsimi ile örtüştüğünden çeşitli bahaneler ile kutlanmaktadır.

 

mid autumn ile ilgili görsel sonucu

-Görsel: Time-

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir