KORE’DE DOĞANIN EN GÜZEL RENKLERİ: GANGWON-DO

Güney Kore’nin dağlık bölgesi; belki de en güzel milli parklarının ve manzaralarının bulunduğu kesimi. Yoğun şehir hayatından bunalan Seullulerin sıklıkla kaçtığı ve nefes aldığı bölge. Harika deniz kıyısı kasabaları, Doğu Denizi plajları ve balıkları ile de sıklıkla tercih ediliyor. Tepelerde kaybolmak, Chuncheon’da lezzetli dakgalbiler yemek ve 2018’de Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmış Pyeongchang’ı görmek isterseniz de terciğh edeceğiniz adres burası.

Seoraksan Milli Parkı ile ilgili görsel sonucu
Tours

Görülmesi gereken bölgeleri:

Seoraksan Milli Parkı:

UNESCO Biosphere Koruma Alanı olan bölge Kore’nin en güzel korunmuş parklarından birisi. Farklı kaya oluşumları, Silla Dönemi’ne dayanan antik tapınakları, yoğun ormanları, eşsiz doğal yaşamı, sıcak su kaynakları ve şelaleri ile zengin bir doğal ve kültürel mirasın bekçisi. Singheung-sa ve Baekdam-sa bünyesinde bulunan iki Budist tapınağı. Tavsiye ettiğimiz sezonu sonbaharın en güzel renkleri ile donandığında ziyaret etmeniz ancak park 12 ay ayrı güzel. Meoruju yani yabani meyve şarabı ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Sangwon-sa:

Odeasan Milli Parkı’nın yıldızı haline gelmiş tapınak Kore’nin en eski (7.yy) ve büyük bronz çanına sahip. Tapınağın bir diğer önemli sembolü Kral Sejo’nun emriyle 15 yy’da inşa edilen ise bilge bodhisattva Munsu’nun ahşap heykeli.

Sangwon-sa ile ilgili görsel sonucu
Travel Blog

Birleşme Parkı (Unification Park):

Parkın görülecek yapılar: müze haline getirilmiş, 2. Dünya Savaşı’na tanık olmuş bir savaş gemisi ve casus Kuzey Kore denizaltıları. Jeongdongjin tren istasyonundan çıktığınızda kolaylıkla göreceğiniz otobüs durağından kalkan 111, 111-1, 112 ve 113 numaralı otobüsler ile ulaşabilirsiniz.  

Chiaksan Milli Parkı:

Büyüleyici dağ manzaraları ve Guryeon-sa gibi sıcak pek çok tapınağa sahip olan park güzel bir yürüyüşün sonunda Seryeom Pakbo şelalesi gibi bir doğa harikasını vaat ediyor.

PYEONGCHANG ile ilgili görsel sonucu
Bucket List Events

Pyeongchang:

2018 Kış Olimpiyatları ile adını tüm dünyaya duyuran bölge karın gelmesi ile ziyaretçi akınına uğruyor. Alpensia ve Yongpyong kış sporları ile ilgilenenlerin sıklıkla uğradığı tesisler. Alpensia Olimpik Köy’e de ev sahipliği yapmış çok kapsamlı bir tesis ancak Kuzeydoğu Asya’nın en güzel pistlerinin Yongpyong’da bulunduğunu söyleyenlerin sayısı da azımsanmayacak düzeyde. Hoenggye bu tesislere ulaşım imkanları ve diğer aktiviteler için ziyaret edebileceğiniz bir kasaba.

Görmeniz gereken diğer destinasyonları: Naksan Parkı, Cheorwon, Jeongdonjin, Chuncheon, Gangneung, Sokcho ve Nami Adası.

Kaynak: Lonely Planet-Gangwon-do

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir