GÜNEY ASYA YENİ YILA ”SULU” BİR MERHABA DİYOR

Bu yıl 14-16 Nisan arasında Güney Asya her zamankinden daha renkli olacak; Tayland, Kamboçya, Laos ve Myanmar yeni yılı en keyifli şekilde karşılıyor.

Southeast Asian countries celebrate the solar New Year in April, their festivities involving processions, eating traditional food, and water fights, as at Thingyan (above) in Mandalay, Myanmar. Photo: Alamy
Güney Asya ülkeleri Yeni Yılı geleneksel su savaşları ile karşılıyorlar

Kamboçya- Khmer Yeni Yılı: Sousaday chhnam thmei” Kamboçya sokaklarında yankılanırken Kamboçya’lılar Khmer Yeni Yılı’nı her yıl olduğu gibi büyük bir coşku ile kutlayacak. Aileler toplanacak, ölmüşler anılacak, pagodalarda adaklar adanacak ve yıkanma seramonileri gerçekleştirilecek. Geleneksel biralar ve müzik eşliğinde festival ruhu yaşatılırken ‘tres‘ ve ‘chab kon kl eng’ gibi oyunlar ile topluluk neşesini sürdürecek. Siam Reap ve Angkor Wat’ta düzenlenen etkinlikleri kaçırmamanız tavsiye edilir.

Khmer New Year at Angkor Wat in Siem Reap, Cambodia. Photo: Alamy
Khmer Yeni Yılı kutlamaları

Laos- Pi Mia Laos: Kamboçya’da olduğu gibi evler temizlenecek, yıkanıldıktan sonra temiz giysiler giyilip adaklar sunularak yeni yıla hazır hale gelinecek. Yıkanıp parfümlenen Buda heykellerinin yanı sıra çılgın su savaşları ile unutulmaz bir bayram daha yaşanacak. Luang Prabang renkli kutlamaların yanı sıra Prabang Buda geçit töreni ile görülmeye değer bir deneyim sunuyor. Vientine ve Mekong Nehri festivalin coşkuyla kutlandığı diğer yerler.

Young girls walk in procession during New Year festivities in Luang Prabang, Laos. Photo: Alamy
Luang Prabang’da festivale hazırlanmış kızlar

Myanmar- Thingyan: Mingalar hnit thit ba” yerel dilde yeni yılı kutlamak isteyen halktan bolca duyacağınız bir kalıp. Temizlendikten sonra ‘padauk pan’ çiçeği ile süslenen evler, dükkanlar ve arabalar ile karşılaşacağınız koca bir ülke sizi şaşırtmasın; deneyimleyeceğiniz geleneksel su savaşının yanında hiç bir şey. Yangon ve Mandalay renkli festival kutlamalarının gerçekleştirildiği iki önemli şehir; kurulan görkemli ‘pandal’lar, geleneksel müzik ve dans gösterileri ile ziyaretçilerini büyülüyor.

Traditional dancing at the Thingyan water festival. Photo: Alamy
Thingyan Su Festivali’ni renklendiren geleneksel danslar

Tayland-Songkran: Ülkenin en ünlü ve turist çeken festivali; tabii ki de Songkran. Sanskritçe’de ‘geçmek’, ‘ulaşmak’ anlamlarına gelen anlamı gelenseksel Tay Yeni Yılı’nın başlangıcını işaret ediyor. Su kovaları ve tabancalarının başrolde olduğu festival diğer Güney Asya ülkelerinde olduğu gibi aile buluşmaları ve anma törenleri için vesile olurken; Buda heykelleri ve Budist rahiplerin daha da ön planda olduğu bir Tay deneyimi sunuyor. Festival arifesinde daha çok kırsal kesimde ‘Wan Nao’ denilen antik festival ritüelleri yerine getirilirken ülkenin kalbi Bangkok Wat Pho’daki ulusal açılış seromonisi ve devamındaki ‘Songkran Splendours Festival’ ile bayram ruhuyla dolup taşıyor. Chiang Mai ve Phuket de dikkat ve bolca turist çeken kutlamalara ev sahipliği yapıyor.

Ä°lgili resim
Songkran ruhunu sırılsıklam yaşayan halk ve turistler

Görseller ve haber detayları South China Morning Post’tan alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir