IŞIK BAYRAMI DİWALİ KUTLAMALARI BUGÜN BAŞLIYOR

Hinduların en büyük ve kutsal bayramlarından biri olan Diwali bugün kutlanmaya başlanacak. 5 gün sürecek bu özel festivale iyilik ve aydınlığın, kötülük ve karanlığın üstesinden gelmesi kutsanır ve yüceltilir. Jain ve Sikhlerce de kutlanır. 

Hindu takviminin Ashvin ayının 13. gününde kutlanmaya başlanır.  Festivalin bize vermek istediği mesaj; kendi karanlık yönlerimizi bastırıp, iyi yönlerimizi aydınlatmamızdır. Evler, tapınaklar ve iş yerleri temizlenir;  diyalar (Hint geleneksel aydınlatması), mumlar ve fenerler ile aydınlatılır. Ritüel yağı ile banyolar yapılır, havai fişekler atılır ve rangoli desenleri yerler ile yerler boyanır. Büyük aile yemekleri düzenlenir ve misafirlere mithai (Hint geleneksel tatlıları) dağıtılır. Birbirlerine tebrik kartları ve kumaş hediye eden aileler de mevcuttur.

 

Görsel: TripSavy

 

Sadece aileler değil, dernekler ve organizasyonlar da yemekler ve toplanmalar düzenlerler. Özellikle kırsal kesimde panayırlar, geçit törenleri ve dans gösterileri düzenlenir. Festivalde her günün ayrı bir anlamı ve hikayesi vardır: 

 Dhanteras: Festivalin başlangıç gününde evler temizlenir ve ışıklar hazırlanır. Her yer rangoliler, çiçek yaprakları ve renkli kumlar ile süslenir. Lakshmi (bereket tanrıçası) and Ganesha (yeni başlangıçların tanrısı) için dualar edilir. Lakshmi’ye Muson sonrası alınan hasat için şükredilir, bolluk ve bereketin devamı temenni edilir. 

Choti Diwali/Naraka Chaturdasi: Naraka yani cehennemdeki ruhlar için dua edilip kurtuluş dilenir. Chaturdasi 14. anlamına gelir ve lunar takvimin 14. gününe denk gelir. Işıkların atalarının ruhlarının reenkarne olacağı kutsal yolculuğuna rehberlik edeceğine inanılır. Tanrı Krişnanın bir asura (şeytan) olan Narakasura’yı yenip kaçırdığı 16.000 prensesi kurtardığına inanılır. Narakasura’yı temsil ettiğine inanılan asura figürleri hazırlanarak büyük bir ateşte yakılır. Akraba ziyaretlerinin ve tatlı ikramlarına başlanır.

 

Görsel: Happy Diwali

 

Diwali/Lakshmi Puja: Festivalin en önemli günüdür. Hazırlanan ışıklar yakılır, dekorasyonlar sergilenir. Yaşlılar ve tapınaklar ziyaret edilir, şükranlar sunulur ve dilekler dilenir. Havai fişekler her yerdedir. Aileler ve arkadaşlar yemekler verir, danslar edilir ve hediyeler verilir. Akşam olduğunda en güzel sariler giyilir ve mücevherler takılır ve Lakshmi puja için hazırlanılır, Ganesha, Saraswati, Rama, Lakshmana, Sita, Hanuman, ve Kubera gibi farklı tanrılara dua edilir. Bengal bölgesinde ise savaş tanrıçası Kali’ye dua edilir ki ego ve kötü ilüzyonları hayatımızdan çıkarabilsin. 

Annakut, Padwa, Govardhan puja: Bu günün iki ayrı hikayesi vardır: Geniş kesimde Vişnu’nun Bali’yi yenmesini ananlar ”Bali Pratipada”yı kutlarken, Vişnu’nun Indra’yı yenip çiftçi ve çobanlara yardım ettiği ”Govardhan Puja” daha çok kırsal kesimde kutlanır. Bu özel günde karı-kocanın arasındaki bağın güçlendiğine inanılır, bu da Parvati ve kocası Şiva’ya atfedilir. Yeni evli çiftler aile evlerine davet edilerek yemek ikram edilir.

Bhaiya Dooj: Festivalin son günü kardeşlere ayrılmıştır. Yamuna ve Yama’ya atfedilen bu günde alınlarında ’tilaka’ ile beraber günü geçiren kardeşlerden kız olanların erkek kardeşleri kötü ruhlardan koruduğuna inanılır.

 

Görsel: LiveKindly

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir