KORE BAĞIMSIZLIK HAREKETİ VE JAPON İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN HİKAYESİ

Kore bu yıl Japon işgalinden kurtuluşunun 78. yılını kutlayacak.

Tarihi boyunca güçlü ve işgalci devletlerin arasında kalarak bağımsızlık mücadelesi veren ülke 20. yüzyılın başlarında Rus-Japon savaşının Japon zaferi ile sonuçlanmasının ardından ülkeden baskı görmeye başladı. 1910 yılından itibaren ülkeyi resmen ilhak eden Japonya ilk iş olarak Kore  ordularını dağıttı ve uzun yıllar ülkeden ciddi bir tepki görmedi. 

Başta askeri üs olarak kullandığı ülkeyi zamanla ekonomik çıkarları için de sömürmeye başladı. Eğitim, maliye, ticaret ve benzeri pek çok önemli alanda üstünlük sağlayarak çaresiz bıraktı. Durum öyle bir noktaya geldi ki pirinç ekimine bile müdahale ederek halkın ana gıda maddelerinden yoksun kalmasına neden oldu. Yaşanan insanlık suçları da eklenince tablo ağırlaştı ve halk isyan etti. Eski imparatorları Kocong’un cenaze töreninde gücü 2 milyona kadar ulaşan katılımla ve barışçıl gösterilerle bildirilerini okudular. 1 Mart Hareketi olarak bilinen bu halk hareketi Japonya tarafından çok sert bir şekilde bastırıldı, ciddi sayıda ölüm yaşandı. 

Bu hareketten sonra Kore milliyetçi akımları güçlendi. Aydınlar ve devrimciler halkın gücünü arkasına alarak yayınlar yaptı ve eylemler düzenledi. Ne yazık ki 2. Dünya Savaşı döneminde Japonya baskısını arttırdı ve halka kendi dini, milli ve kültürel değerlerini dayatmaya başladı. Gazetelerini kapattı, hapis cezalarını arttırdı ve gençleri kendi üniforması ve bayrağı altında düşmanlarının üzerine yolladı. Diğer gençleri ise madenlere ve kalan tüm ağır işlerde çalıştırmaya başladı. 

Dayatılan baskıya dayanamayan Kore halkı geçici hükümetlerinin desteği ile 1942’de küçük bir kurtuluş ordusu kurdu. Tüm silah gücüne ve askeri disiplinine karşılık dünya savaşında pek çok cephede yenilgiye uğrayan Japonya 1945’te Kore hükümetiyle olan savaşını da uzatamayarak geri çekildi. 15 Ağustos 1945’te Japonya işgalinden kurtulan ülke sonrasında kendi içinde ikiye bölünecek de olsa 15 Ağustos’u ortak değerleri olarak görür ve resmi tatil olarak kutlarlar. 

 

korean independence day ile ilgili görsel sonucu

Görsel: Korea-Canada Blog

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir