KORE’NİN ŞÜKRAN BAYRAMI: CHUSEOK

Kore’nin en önemli bayramlarından Chuseok bu sene 23-25 Eylül tarihleri arasında kutlanacak.

Akrabaların buluştuğu, güzel ve büyük yemeklerin yenildiği, eski güzel günlerin yad edildiği ve ataların anıldığı bu özel bayram Silla Krallığı’ndan beri sürdürülen çok özel bir gelenek. En büyük hasat bayramıdır. Kuzey ve Güney Kore’de kutlanan bu özel bayram lunar takvime göre 8. ayın 15.inci günü kutlanmaya başlanır, bu da sonbahar ekinoksuna yakın tarihlere düşmektedir.

 

chuseok ile ilgili görsel sonucu

-Görsel: Sweetandtasty TV-

 

Bayrama dair bilinmesi gereken detaylar:

  • Büyük şehirlerden kırsala büyük bir göç yaşanır. İnsanlar memleketlerine, akrabalarının evine gidip Charye adı verilen geleneği gerçekleştirir. Hanboklar giyilir, göçüp giden akrabalarını anmak için hasat ürünlerinden oluşan bir yemek düzenlenir, dualar edilir ve dünyada kalanları korumaları dilenir. Yemekler bölgesel değişiklikler gösterebilir ancak hasadı yeni yapılmış pirinç, ondan hazırlanan songpyeon denilen pirinç kekleri, et yemekleri, makgeolli ve soju içkileri her sofrada görülebilir.  Hangwa ve Baekseju da Chuseok haftasına özel olarak hazırlanır.

 

chuseok ile ilgili görsel sonucu

-Görsel: Korea E Tour-

 

  • Seongmyo (akrabaların mezarlarının ziyaret edilmesi) ve Beolcho (mezarların temizlenip, yabani otların sökülmesi) yine bu bayrama has geleneklerdir.
  • Hasat ürünleri hediye olarak verilir ve alınır. Ganggangsullae adındaki geleneksel dans hanboklar giyilerek sergilenir.
  • SsireumJuldarigi ve Hwatu halkın bu bayramda severek oynadığı geleneksel oyunlardır.

 

Ä°lgili resim

-Görsel: Wikipedia-

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir