OBON FESTİVALİ KUTLAMALARI BUGÜN BAŞLIYOR

Obon Festivali Japonların atalarının ruhlarını anmak için kutladıkları bir Budist bayramıdır. Ölüleri anma günü olarak adlandırılır.

Atalarının bu bayramda dünyamıza döndüğü ve akrabalarını ziyaret ettiği düşünülür. Festival bu yıl 13 Ağustos’ta başlayıp 15 Ağustos’a kadar kutlanırken tren uçak ve otobüs seferlerinin de en yoğun olduğu dönem olacak. 

Bu bayramda Japonlar memleketlerine giderek akrabalarının mezarlarını ziyaret eder, yemek bırakır ve dua ederler. Hatta ruhlar evlerini ziyaret etsin diye evlerine chocin denen fenerleri asarlar. Ruhların eve çağırılması geleneğine de mukae-bon denir. Ruhları Bon Odori dedikleri renkli danslar ile karşılarlar. Bu danslar genellikle taiko denen Japon davulları eşliğinde yapılır. Festival bitiminde ise devasa uğurlama ateşleri yakarlar. Toro nagashi denen yüzen fenerlerini de ruhların geldiklere yere geri dönerken rehberlik etmesi için göle ya da ırmağa bırakırlar.

Ziyaret edebileceğiniz görkemli Obon festivalleri Kyoto’daki Daimonji, Gujo’daki Gujo Odori ve Tokushima’daki Awa Odori. 

 

Ä°lgili resim

-Görsel: Ainoko-

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir