GÜNEY KORE HAVA KİRLİLİĞİNE KARŞI ÖNLEMLERİNİ ARTTIRACAK

Güney Kore Ocak ayının ilk günlerinde yoğun şekilde yaşadığı hava kirliliğinden ötürü Çin’i sorumlu tutuyor. Öyle ki Sarı Deniz’e yolladığı hava araçlarıyla bulutlar üzerinden ölçümler yaparak bu iddiasını kanıtlamaya hazırlanıyor.

İddiasını kanıtlamanın yanı sıra ”bulut tohumlama” denilen yöntem ile gümüş iyodür taşıyan uçakları vasıtası ile yapay yağışlar oluşturarak kirliliğin ülkeye ulaşmasını engellemeyi de deneyecek.

Dünya’nın en yoğun hava kirliliğine sahip ülkesine komşu olmasına karşın sanayide aldığı önlemler ile hava kalitesini korumaya çalışan ülke bu konuda en kalabalık komşusundan muzdarip. Başkent Pekin’de yılın en az dörtte üçünde PM2.5 üzerinde tehlikeli seviyelerde hava kirliliği gözlenirken, bu kirliliğin rüzgarlar ile Kore ve diğer komşu ülkelere taşındığı düşünülüyor.

Kore Meteoroloji Ajansı’nın sağladığı bilgiye göre geçtiğimiz haftalardaki ilk ”bulut tohumlama” girişimi başarısız olarak sonuçlansa da tekrar denenebileceği ifade edildi. Ülke elde ettiği verileri kamuoyu ile paylaşacak.

Görsel Indepent’tan alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir